Søren Gundermann

Pianist · Komponist · Improvisator

FOTO: Søren Gundermann


Live in Poznań

19. Februar 2019


Auf Einladung des Rektors Prof. Andrzej Lesicki spielt Søren Gundermann am 7. März um 18 Uhr ein Solo-Konzert im Lubrański-Saal der Adam-Mickiewicz-Universität Poznań.
Søren Gundermann na Koncercie Rektorskim z cyklu »Muzykalny UAM«! 7 marca 2019 r. * godz. 18.00 Aula Lubrańskiego * wstęp wolny wprowadzenie do koncertu – Alina Mądry W swoim programie koncertowym niemiecki pianista Søren Gundermann zaprasza na muzyczną podróż. Tematy, które prezentuje we własnych jazzowych aranżacjach pochodzą z różnych rejonów świata i z różnych stylistycznych sfer. Arabska wersja tematu z filmu »Casablanca«, rosyjska melodia ludowa z gry komputerowej, bluesowa interpretacja »Sarabandy« Haendlera, stara angielska pieśń w skali azjatyckiej – to tylko kilka stacji tej podróży, w której pianista łączy muzyczną poezję z humorem. Improwizując na podstawie utworów tak różnych kompozytorów jak Ennio Morricone, Erik Satie albo Krzysztof Komeda spontanicznie tworzy muzykę pomiędzy jazzem, klasyką, muzyką świata i muzyką eksperymentalną. Za pomocą niekonwencjonalnych technik gry fortepian niekiedy brzmi jak afrykański bęben albo gitara elektryczna. Muzyka bez granic!
Søren Gundermann urodził się w 1984 roku w Beeskow. Gry na fortepianie uczył się najpierw samodzielnie. Wcześnie zainteresował się improwizacją. Już w trakcie studiów w Poczdamie i Berlinie (fortepian u Iris Unger i Delefa Pauligka, kompozycja u Bringfrieda Loefflera) grał jazz w różnych zespołach. W 2010 roku pracował i uczył się jako stypendysta DAAD w Warszawie. Po warsztatach u kompozytora Hermanna Kellera w Berlinie zaczął intensywnie zajmować się niekonwencjonalnymi technikami gry. Od 2011 roku występuje jako niezależny pianista grając jazz, muzykę świata oraz muzykę eksperymentalną solo i w różnych formacjach m.in. z perkusistą Hermannem Naehringiem. Poza tym zajmuje się komponowaniem i uczestniczy w projektach teatralnych. W 2018 roku odbył trasę z austriacką poetką Reginą Hilber, współpracował z niemieckim malarzem Friedrichem Stachatem i zagrał koncerty z polskim saksofonistą Jackiem Fałdyną. Z zespołami »Jack Novelle« i »Gundermann & Strauch« wydał trzy płyty. Jest współzałożycielem pianistycznego festiwalu »pianOdra« we Frankfurcie nad Odrą i prowadził warsztaty na temat improwizacji oraz preparacji instrumentów na Uniwersytecie w Poczdamie, na Viadrinie i w Schloss Rheinsberg.